Ninja beosztási rendszer

Az első kötet 35. fejezetében (Két hónap) a Harmadik Hokage azt mondja Shinamorinak, hogy a két hónapos szabadságot kap, amit arra kell felhasználnia, hogy tökéletesen felépüljön és készen álljon a szolgálat újbóli felvételére. Ezen kívül pedig korábban, a 31. fejezetben (Holdfény szonáta) Shinamori filózásai közt egy elejtett szóban megemlíti, hogy „készenlétisek” voltak, ezért is lehetséges, hogy szó szerint az ünneplésük mellől riasztották őket küldetésre. Nos, mint azt már talán tőlem megszokhattátok, egyik kifejezés sem véletlen, természetesen ezek mögött is általam kidolgozott rendszer húzódik, amit most meg is osztok veletek. :)
A szériában többször is találkozunk vele, hogy a szereplők beszélnek szabadnapokról vagy szabadságokról, és ilyenkor általában „civil” ruhákban is rajzolták őket. Leginkább a fillerek folyamán láthattunk ilyeneket, de azért megesett a kánon epizódok során is, és azt hiszem, abban mind egyetérthetünk, hogy teljesen evidens, hogy egy ilyen kimerítő munkakör mellett kell lennie valamilyen rendszernek, ami szabályozza, hogy a shinobik mikor hívhatóak be, és mikor van lehetőségük pihenni. Eleinte ennyiben is hagytam a dolgot, aztán mivel rólam beszélünk, természetesen muszáj volt tovább bonyolítanom. :D
Ennek megfelelően az általam kidolgozott rendszerben hat státuszban létezhet egy konohai ninja:

1) SZOLGÁLATBAN
Ez az a státusz, amiben az eredeti széria során a legtöbbet láthatóak a karakterek. Ez az aktív státusz, amikor „dolgoznak”: küldetésen vannak, tanítanak, edzést tartanak, vizsgáztatnak, kiképeznek, felügyelnek, bizonyos esetekben tanulnak, kiképzésen vesznek részt, őrködnek, vallatnak, tervet dolgoznak ki, kódot fejtenek, medikus ninják esetében az orvosi szolgálat, stb. Egy szó, mint száz, minden olyan tevékenységet sorolok ide, ami a munkakörükbe tartozik – beosztástól függően –, és a fizetésüket kapják érte.
Ugyan arról szó esik, hogy a falu elsősorban a küldetések után kap pénzt, és értelemszerűen ebből kifolyólag a ninják is, de teljesen kizártnak tartom, hogy az egyéb elvégezendő szolgálatokért ne kapnának honoráriumot. Példának okáért egy felügyelő jounin javarészt minden idejét a geninjeivel tölti, és bár nem lehetetlen, hogy mellette küldetéseket is vállaljon, sem ideje, sem lehetősége nem lenne annyi ilyet elvégezni, amiből fenntarthatná magát. Következésképpen nyilván a tanári szolgálatáért is jár neki a juttatás – ahogy az összes többi feladatkör esetében is, amik nem tartoznak szorosan a küldetések kategóriájába.
Szolgálatban a ninják – amennyiben valamilyen speciális körülmény nem követel meg már protokollt – kötelesek a feladatkörüknek megfelelő egyenruhát, felszerelést és felségjelzéseket viselni.

2) SZABADSÁGON
Ez a státusz már több komponensű, kezdem magamhoz méltóan bonyolítani. :D  A szabadságon lévő ninja nem hívható be szolgálatra, nem köteles edzeni, tanulni, vagy bármilyen formában az aktív szolgálata idején ellátott feladatkörével foglalkozni – de a szabad döntése alapján megteheti, ha ezt szeretné. (Természetesen speciális esetekben, pl. a falu nagyon magas veszélyeztetettsége esetén a szabadságon lévő ninják is haladéktalanul szolgálatba helyezhetőek.)
Itt két féle szabadságot különböztetek meg:
- határozott idejű szabadság: Ide tartozik minden olyan eset, amikor pontosan meghatározza a Hokage a szabadság időtartamát. Ezek lehetnek egy küldetés után kiadott egy-egy szabadnapok, családi események (esküvő, gyermekszületés, gyász) esetén megadott hosszabb, hetekig-hónapokig, akár évekig tartó szabadságolások, vagy bármilyen egyéb okból, meghatározott időre kiadott szabadságok – mint amilyet Hiruzen is ad Shinamoriéknak a két hónappal
- határozatlan idejű szabadság: Ide pedig azokat az eseteket sorolom, amikor előre nem lehet megállapítani, milyen hosszú időtartamra kell kiadni a szabadságot. A leginkább ez sérülések, betegségek esetén léphet fel, amikor természetesen nem lehet előre napra pontosan megmondani, a rehabilitáció mennyi időt fog igénybe venni. Ilyen esetekben a szükséges idő letelte után a ninja jelentkezik a Hokagénél, majd a megfelelő alkalmassági vizsgálatok elvégzése után újra aktív szolgálatba helyezik
Természetesen amikor valaki hosszabb időtartamra kényszerül szabadságra bármilyen okból kifolyólag, azzal a pénzkereseti lehetőségétől is távol marad, ami viszont azt eredményezné, hogy a jövedelem érdekében felvehetnék olyanok is a szolgálatot, akik akár fizikai, akár mentális állapotuk alapján nem állnának készen rá. Ennek kiküszöbölése érdekében úgy képzelem, hogy az egy hónapot elérő, illetve azt meghaladó időtartamú szabadságolások esetében is jár bizonyos összegű pénzügyi hozzájárulás – ugyanúgy, mint a mi világunkban a táppénz vagy a fizetett szabadság esetén.
A szabadságok időtartamát minden esetben a Hokage határozza meg, ám természetesen ő is figyelembe vehet különböző befolyásoló tényezőket – orvosi vélemények, osztagvezetői, csapattársi vélemények, stb.
Szabadságon a ninják szabadon dönthetnek az időbeosztásukról, szabadon dönthetnek, hogyan akarják felhasználni azt – tehát engedélyezett számukra az edzés, a tanulás vagy akár a barátságos mérkőzések is. Szabadon döntenek a felszerelés, egyenruha és felségjelzések viseléséről, ilyenkor megtehetik, de nem kötelezhetőek rá. Csak szabadság alatt hagyhatják el öncélúan a falu vonzáskörzetét, bár ekkor is engedélyt kell kérniük hozzá.

3) KÉSZENLÉTBEN
Ez az az állapot, amiben Shinamoriék a legtöbbet lézengenek a történet folyamán. :D És amiben én úgy képzelem, az eredeti szériában is sokat látjuk őket. Ekkor a ninja nincs küldetésen, de nincs is szabadságon, azaz bár szabadon rendelkezik az idejével, szabadon edzhet, tanulhat, vagy akár pihenhet, szórakozhat is, de amennyiben elhangzik a hívás, úgy öt percen belül menetre készen a Hokage irodájában kell állnia. Ez az állapot az, ahol lényegében bár nincsenek szolgálatban, minden pillanatban ugrásra készen kell várniuk a feladatot. Elképzeléseim szerint ez az állapot nem tarthat egy-két napnál tovább egyszerre, elég sok küldetéssel látják el Konohát ahhoz, hogy mindig foglalkoztassa a ninjáit.
Ha a szabadságáról visszatérve nincs azonnal megfelelő küldetés egy ninja számára, akkor lép ebbe az állapotba, és van benne egészen addig, amíg feladatot nem kap. Ezért a státuszért pénzbeli juttatás nem jár.
A készenlétben lévő ninja szabadon dönt a felszerelés, egyenruha és felségjelzések viseletéről, azonban a hívásától számított öt percen belül szolgálatra készen kell jelentkeznie – ami magába foglalja a feladatköre teljes felszerelését is, így a legpraktikusabb, ha készenléti státuszban eleve magán viseli ezeket.

4) FELFÜGGESZTETT
Erre a státuszra nem utalnak az eredeti szériában, ez teljességgel az én agyszüleményem. :D Mivel a ninja hierarchia egy elég szigorú kormányzati berendezkedés – amire szükség is van, hiszen mégiscsak fegyvereket és veszélyes technikákat alkalmazó személyekről beszélünk –, teljesen természetes, hogy elvárják a szabályzat nagyon fegyelmezett és pontos betartását. De mivel emberekről van szó, nyilvánvalóan előfordulnak kisebb-nagyobb áthágások akár szolgálat, akár szabadság közben, amiket szankcionálni kell. Nyilvánvalóan nem minden kihágás éri el azt a szintet, hogy börtönnel kelljen büntetni, így erre találtam ki a felfüggesztés rendszerét.
A felfüggesztést minden esetben fegyelmi kihágás szankcionálására alkalmazzák. Ebben a státuszban a ninjáknak tiltott bármiféle felszerelés, fegyverzet, egyenruha vagy hivatalos felségjelzés viselése, továbbá tiltott számukra minden fajta ninja technika alkalmazása – még edzés céljából is. Nem hagyhatják el a falu közvetlen határát, nem hívhatóak be küldetésre, sem a szolgálat semmilyen formájára – még tanítani vagy gyógyítani sem. Egyszerűbben megfogalmazva felfüggesztés esetén a ninjákat átmenetileg lefokozzák civilekké.
Mint az összes többi státuszt, ezt is a Hokage határozza meg, időtartama lehet határozott és határozatlan idejű is, ám bármeddig is tartson, semmilyen pénzbeli juttatás nem jár utána.

5) NYUGDÍJAS/ROKKANTNYUGDÍJAS
Én mindig is úgy definiáltam magamban, hogy a Naruto berendezkedése leginkább a mi világunkbeli katonai államok berendezkedésére hajazhat, ezáltal ugye a nagy klánok kivételével nem jellemző az a gyakorlat, hogy az idős vagy munkavégzésre képtelen emberekről a családjuk gondoskodna – hiszen az egész embert megkövetelő szolgálat mellett sokaknak nem jutott ideje vagy lehetősége családot alapítani. Ebből kifolyólag viszont az „államnak” kötelessége ezekről a polgárairól is gondoskodni. Az, hogy egy ninja honnantól számít nyugdíjasnak, elképzeléseim szerint egyéni megítélés kérdése, hiszen lehet valaki még hatvan évesen is remek fizikai és szellemi állapotban (vagy annál sokkal idősebbként is, ahogy látjuk ezt pl. a Harmadik Hokage esetében), és elképzelhető, hogy már sokkal hamarabb elérte a teljesítőképessége határait. Valamint mivel a Naruto világa nem csupa napfény és móka – bármit is mutasson sok helyen az anime –, így sajnos elkerülhetetlenek azok az esetek, amikor egy ninja olyan mértékben sérül – akár fizikális, akár mentális szempontból –, hogy szolgálatra többé már nem alkalmas (például Takemoto).
Elképzeléseim szerint éppen ezért léptetik az ilyen ninjákat nyugdíjas vagy rokkantnyugdíjas státuszba, ahol ezután is kapnak egy bizonyos összegű, állandó pénzbeli támogatást, ami fedezheti a mindennapi kiadásaikat. Nyilván ez nem olyan magas összeg, mint amit az aktív szolgálat során kereshettek, de arra elég, hogy civilként eléldegéljenek.
A nyugdíjazott ninjának teljes joga van a fegyverzet, egyenruha és felségjelzések viselésére, valamint speciális veszélyeztetettség esetén csatasorba állhat, de erre nem kötelezhető. Szabadon rendelkezik az idejével, engedély nélkül is elhagyhatja a falut, ám ez esetben nem viselhet fegyvert és felségjelzéseket, valamint nem állhat más falvak szolgálatába. Vállalhat korábbi szolgálatától eltérő, könnyebb feladatkört (például aktív harc helyett tanítást), ilyen esetekben viszont nem jár a pénzbeli támogatás, rendes fizetésért dolgozhat. A falu titkaira vonatkozó titoktartás az élete végéig kötelezi, a ninja szabályzat bármilyen nemű megszegése esetén ebben a státuszban is a szintnek megfelelő büntetést róják ki rá.

6) VISSZAVONULT
Bár a shinobi eskü egy életre szóló kötelezettség, természetesen a ninjáknak lehetőségük van fizikai vagy szellemi hanyatlás nélkül is visszalépni az aktív szolgálattól bármilyen személyes okból kifolyólag. (Leggyakrabban egyébként ezt azok a kunoichik teszik meg, akik háztartásbeliek lesznek, például Yoshino.) Ebben az esetben a ninja nem kötelezhető szolgálatra többé, de nem is dolgozhat az aktív szolgálat semmilyen feladatkörében – még tanítva vagy orvosi feladatokat ellátva sem. Speciális veszélyeztetettség esetén csatasorba állhat, de erre nem kötelezhető. Lényegileg az egyenruha viselésén kívül civil minősítésben létezik.
A visszavonult ninja nem viselhet fegyvert, viszont az egyenruháját és a felségjelzéseket megfelelő indoklás mellett továbbra is hordhatja (például szülőként a geninek esküjén). Ninja technikákat kirívó vészhelyzet esetén alkalmazhat, egyébként hivatalos úton, hivatalos kiképzővel nem edzhet, nem tanulhat. A falu titkaira vonatkozó titoktartás élete végéig kötelezi, ám a shinobi szabályzat többi pontja nem vonatkozik rá.

Mindegyik státusz megkezdéséről vagy megszüntetéséről minden shinobi esetében a Hokage mondja ki a végső döntést, de természetesen több féle szempontot figyelembe vesz, akár orvosi, akár magatartásbeli kérdéseket, akár munkatársak, felettesek véleményét. A shinobiknak egyetlen státusz ellen sincs fellebbezési joguk, ellenben kérelmezhetik bármelyiket – a felfüggesztésen kívül, ami kicsit kilóg, mert büntetési státusz –, a kérvényről pedig alapos vizsgálat után döntenek. Illetve aktív szolgálat esetén joguk van elutasítani bármelyik felajánlott küldetést, ez esetben visszakerülnek a készenléti státuszba, amíg új feladatot nem kínálnak nekik.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése